ALİ BOĞA VE YÜKSEL ÖZDEN'DEN FACEBOOK’A TEPKİ

07.02.2014 13:49:17

Sosyal medya kuruluşlarından tepkilere cevap verilmemesi ve tavır değişikliğine gidilmemesi sonucu Ak Parti Muğla Milletvekilleri Ali Boğa ve Yüksel Özden konuyu Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na taşıdılar.

 

AK PARTİLİ VEKİLLERDEN FACEBOOK’A TEPKİ

Sosyal medya kuruluşları Facebook, Foursquare gibi kurumlar son zamanlarda Türkiye'deki belli yerleşim yerlerinin Latince isimlerini kullanmaya başladı. Fethiye yerine MEGRİ, Eskişehir yerine DORYLAEUM isimlerini yer bildirimlerinde kullanan sosyal medya, her ne kadar ticari kurumlar gibi görünseler de arka planlarındaki tarihsel düşmanlıklarını, kültür emperyalizmi kalıntısı düşüncelerini yansıtmaktan da geri durmuyorlar. Özellikle Fetihten önceki Latince adlarını sessiz bir şekilde daha önce kullanılan Türkçe isimlerin yerine ikame eden bu kurumlara kullanıcılardan tepkiler geldi. Facebook yönetimine tepki mesajları gönderen özellikle Fethiyeli kullanıcılar girişimlerine bir cevap alamadılar. Özellikle hassas bir dönemde Facebook un neden böyle bir girişimde bulunduğu tam olarak anlaşılamadı. Ardından sosyal medyada konunun siyasi malzeme olarak kullanılmaya çalışılması ise acaba birileri seçim öncesinde özellikle bir girişimde mi bulundu sorusunu akıllara getirdi. Sosyal medya kuruluşlarından tepkilere cevap verilmemesi ve tavır değişikliğine gidilmemesi sonucu Ak Parti Muğla Milletvekilleri Ali Boğa ve Yüksel Özden konuyu Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na taşıdılar. Gerekli önlemlerin alınmasıyla ilgili bizzat Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Kurul Başkanı Sayın Dr. Tayfun Acarer ile görüşen vekiller yazılı olarak da aşağıdaki metni imza altına aldılar.

 

 

Değerli Başkanım;

 

Son zamanlarda uluslararası bazı sosyal medya kuruluşları yer bildirimlerinde Resmi ve Türkçe yer adları yerine yüzyıllar öncesinin Latince isimlerini kullanmaya başlamışlardır.  Yavaş yavaş ve bilinçli yapıldığını düşündüğümüz bu davranış vatandaşlar tarafından da bizim tarafımızdan da ülkemiz kültür değerlerine zarar verici nitelikte değerlendirilmektedir. Foursquare isimli sosyal medya platformunun Eskişehir’i DORYLAEUM, Facebook’un ise memleketimiz Fethiye’yi MEGRİ olarak işaretlemesi bunlara örnektir. Özellikle Facebook’ta kullanıcıların memleket ve oturduğu yer bölümlerinin kullanıcı iradesi dışında Megri olarak değiştirilmesi tepkilere neden olmuş, kullanıcıların gönderdiği mesajlarla bir sonuç alınamamıştır. Konu bir takım siyasi çevrelerce istismar edilmekte ve ilgisi olmadığı halde İktidarla ilişkilendirilmektedir. Kaldı ki, Fethiye ismi, ismin veriliş hikayesi itibariyle de ulusal kimliğimiz ve onur mücadelemiz açısından çok önemlidir ve sosyal medya aracılığı ile bile olsa değiştirilmesi girişimi asla kabul edilemez.

Konu üzerinde gerekli hassasiyeti göstereceğinizi biliyor, gereğini bilgilerinize rica ediyoruz.

 

 

 

Ali BOĞA                                                                                             Yüksel ÖZDEN

Ak Parti Muğla Milletvekili                                           Ak Parti Muğla Milletvekili

 

Kurum Başkanı Sayın Dr. Tayfun Acarer ise anında talimat vererek konuyla ilgili sonucun bildirilmesini söyledi.

 

Diğer Haberler